Dentiumlab | Aktualności

Home  /  Aktualności  /  3 powody, dla których warto uzupełniać brakujące zęby cz. 2
Close-up Of A Person's Hand Holding White Tooth And Golden Coins

3 powody, dla których warto uzupełniać brakujące zęby cz. 2

06 września 2020  /  Artykuły  /  przez: admin

Poprzednia część artykułu opisywała zdrowotne konsekwencje nieuzpełniania braków w uzębieniu. W tej części skupie się na aspekcie finansowym.

 

 

FINANSE

 

Brak działań w kierunku uzupełniania pojedycznych braków zębowych, można porównać do efektu kuli śnieżnej- z początku błahostka (bo to tylko jeden ząb!), a może dać poważne konsekwencje.

 

 

Załóżmy, że pacjentowi brakuje szóstki dolnej (podpowiem, ze jest to bardzo ważny, duży ząb). Pacjent bagatelizuje brak zęba, bo go nie widać, poza tym jedzenie przeżuwa drugą stroną. Tak mijają miesiące, może nawet lata względnego spokoju. W tym czasie, zachodzą w miejscu tego braku bardzo niekorzystne dla pacjenta zmiany:

arrow

 • Wyrostek zębodołowy, w miejscu brakującego zęba zanika, kość nie jest pobudzana do wzrostu, co powoduje jej zanik.
 • Siódemka, sąsiadująca z brakiem nie ma oparcia i zaczyna się pochylać w stronę luki.
 • Szóstka z górnego łuku nie ma oparcia w łuku przeciwstawnym, więc zaczyna się biernie wyrzynać, powodując zgryz urazowy.
 • Pacjent zaczyna odczuwać ból i dyskomfort przez ząb górny, który wchodzi w nieprawidłowy kontakt z pochylającą się siódemką dolną. Szósta górna zaczyna reagować na pokarmy słodkie i zimne.

 

 

I dopiero wtedy nasz pacjent (powodowany zwykle nie wewnętrzną potrzebą a bólem), postanawia pojść do dentysty dowiedzieć się, co może z tym zrobić. I dowiaduje się, że:

 

  • w miejsce brakującego zęba można wstawić implant, ale najpierw trzeba zrobić na niego miejsce czyli albo wyrwać pochyloną siódemkę (i wstawić tam drugi implant), albo założyć aparat i uzyskać miejsce na brakującą szóstkę w ciągu kilkunastu miesięcy kosztownego leczenia ortodontycznegododatkowe koszty 4000 – 6000 zł*

    

  • kość wyrostka w miejscu braku zanikła na tyle, ze trzeba będzie jej „dosypać”, bo implant musi się w czymś trzymać – dodatkowe koszty do 2000 zł*

 

 • Górny ząb, który wyrzynał się biernie ma nadwrażliwość z powodu odsłonięcia się szyjki. Ponieważ korzeń jest mniej chroniony przed bakteriami niż korona zęba, wdaje się próchnica. Ząb kwalifikuje się do usunięcia. W jego miejsce można wstawić implant lub zrobić mostdodatkowe koszty 3000 – 6000 zł*

 

 

W zależności od wybranego przez lekarza planu leczenia, który jest zawsze ustalany indywidualnie, nasz hipotetyczny pacjent mógłby zaoszczędzić od 9 do 14 tys. zł, gdyby niezwłocznie po pojawieniu się braku, wstawił w jego miejsce implant z koroną, most lub protezę ruchomą.

 

 

Ta sytuacja jest czysto hipotetyczna, ale podobne sytuacje zdarzają się często.

 

Jest tak wiele możliwości uzupełnienia brakującego zęba, znajdą się rozwiązania na każdą kieszeń.

Każde uzupełnienie ma swoje wady i zalety, każde dobierane jest do warunków w ustach pacjenta oraz jego możliwości finansowych. Uzupełnienia ruchome (czyli te protezy, które wyjmujemy z ust np. do mycia) są nieraz najekonomiczniejszym rozwiązaniem, i nieraz najlepszym, jak np. protezy acronowe, które są lekkie, cienkie i wytrzymałe.

 

  

KONSEKWENCJE:

 

→ ogromne koszty dodatkowe

→ długi czas leczenia przedprotetycznego

→ możliwość utraty kolejnych zębów,

 

powinny wystarczyć, żeby przekonać Cię do uzupełnienia brakujących zębów. Niemniej jednak jeśli to nadal za mało zapraszam do 3-ciej częsci artykułu, w której skupiam się na WYGLĄDZIE.

 

 

*Podane koszty są uśrednionymi cenami warszawskimi – ceny mostów, implantów z koronami oraz augmentacji kości.