Dentiumlab | Aktualności

Home  /  Aktualności  /  3 powody, dla których warto uzupełniać brakujące zęby cz.1
Male Patient With Missing Teeth Examined By Dentist

3 powody, dla których warto uzupełniać brakujące zęby cz.1

17 sierpnia 2020  /  Artykuły  /  przez: admin

W ostatnich latach głośnym tematem stał się zdrowy tryb życia. Na topie są trenerzy personalni, zajęcia na siłowni, zajęcia on-line, ćwiecznia czy diety z Anią lub Ewą. Dużo się słyszy o dbaniu o ciało.

 

Zęby są również częścią ciała i nikogo nie trzeba przekonywać, że stanowią ważny element wizualny twarzy. Kiedy ktoś straci np. jedynkę, zwykle uzupełnia ten brak jak najszybciej. Kiedy jednak przychodzi do uzupełnienia brakujących zębów bocznych, często jest to odkładane na później. Dlaczego? Powodów jest kilka.

 

Dwa główne to:

 

brak uzębienia w odcinku bocznym nie rzuca się w oczy (więc jakby problemu nie było),

niewiele osób zdaje sobie sprawę z konsekwencji NIEuzupełnienia braków.

 

Istnieją 3 powody ZDROWIE, WYGLĄD, FINANSE  które sprawią, że decyzja o uzupełnieniu brakujących zębów (nie tylko tych z przodu) będzie oczywista.

 

ZDROWIE

1. Przesuwanie się zębów (efekt Godona)– poziome i pionowe dążenie zęba do kontaktu.

 

 • Przesuwanie się poziome (pochylanie) zębów sąsiednich w stronę luki po brakującym zębie . Dziąsło w miejscu braku zaczyna się obniżać (zanika). Zęby sąsiednie zaczynają się pochylać. Luka po brakującym zębie staje się coraz mniejsza.

   

  W pewnym momencie luka jest tak wąska, ze nie ma możliwości wstawienia uzupełnienia.

   

  W niektórych sytuacjach może dojść do usunięcia pochylonego zęba, (aby można było przywrócić normalne funkcje żucia), lub leczyć się przez wiele miesięcy ortodontycznie, aby uzyskać pożądane miejsce. 

 

  • Wysuwanie się pionowe zębów przeciwstawnych do luki.
   Zęby wysuwają się w miejsce brakujących zębów po przeciwnej stronie (w dół- w stronę żuchwy, w górę – w stronę szczęki) lub w miejsce zębów pochylających się poziomo. Ząb dążący do kontaktu, wysuwa się na tyle, ze obnaża korzeń (powodując m.in. jego nadwrażliwość), dalsze wysuwanie się zęba może skończyć się jego utratą.

    

   Im bardziej wysuną się zęby, tym mniej miejsca na uzupełnienie braków po stronie przeciwnej.

 

x ray

Strzałka w dół pokazuje sytuację wysuwania się (pionowo) zęba górnego w miejsce pochylającego się (poziomo) zęba dolnego – strzałka w bok. W stomatologii zjawisko to nazywa się biernym wyrzynaniem zębów.

 

 

2. Zbytnie obciążenie zębów sąsiednich oraz problemy ze stawami żuchwy

 

  • Człowiek z natury posiada 32 zęby, po 16 zębów w każdym łuku (szczęka i żuchwa).
   Zęby tworzą zgraną całość, w której każdy z nich ma swoje odrębne funkcje np. szóstki i siódemki to tzw. zęby trzonowe, ich zadaniem jest miażdzenie rozdrobnionego już pokarmu.
   Jeśli stracisz któreś zęby np. dolną szóstkę, inne zęby muszą przejąć jej funkcję. Czyli część „pracy” jaką wykonywał ten trzonowiec przed jego utratą, muszą wykonać pozostałe zęby.
   Skutkiem takiej sytuacji jest przeciążenie zębów sąsiadujących z brakiem.

    

   Przeciążenie zęba może zakończyć się jego złamaniem lub rozchwianiem, w konsekwencji utratą tego zęba.

 

 • Pochylanie się zębów lub ich wysuwanie pionowe powoduje zmiany w zagryzaniu (okluzji), które sprzyjają urazom podczas „pracy” szczęki i żuchwy.
  Zmiany te prowadzą do zaburzeń w obrębie stawów skroniowo – żuchwowych, w których porusza się żuchwa.
  Np. zbyt duże/nierównomierne starcie lub kruszenie się zębów prowadzi do obniżenie koron i nagryzania, powodując przesunięcie się głowy żuchwy w stawach. 

  Obniżenie nagryzania może powodować dyskomfort i ból w okolicy stawów S-Ż, uszu i głowy.

 

Czy wiesz, że 8,5 mln ludzi, czyli co trzeci dorosły Polak nosi protezy – częściowe lub całościowe?

 

Wynik badania wykonanego na zlecenie GSK Consumer Healthcare.

 

 

3. Nieprawidłowe przeżuwanie

 

Układ pokarmowy człowieka zaczyna się od jamy ustnej.  W jamie ustnej następuje wstępne rozdrabnianie pokarmu, które ma ułatwić jego transport do żołądka.

Im rozleglejsze braki w uzębieniu, tym większe problemy z prawidłowym przeżuwaniem (przygotowaniem) pokarmu do trawienia, co w konsekwencji powoduje bóle brzucha, niestrawność lub mniejszą przyswajalność wartości odżywczych dając gorsze wyniki  stosowanej diety.

 

 

 

Z punktu widzenia naszego zdrowia, nawet niewielkie braki w uzębieniu mogą powodować:

 

→ popsucie się lub utratę dodatkowych zębów

 

→ zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych

 

→ problemy żołądkowe

 

Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, niemniej jednak jeśli do uzupełniania brakujących zębów, nie przekonują Cię powyższe zdrowotne argumenty (bo np. jeszcze żaden Ci nie dokucza, a to tylko kwestia czasu!), w następnym artykule będziesz mógł znaleźć kilka korzyści finansowych, które mogą przekonać Cię do wizji szybkiego uzupełniania braków w uzębieniu.